Get Adobe Flash player

2013/2014

 

 

10.04.2014

W pracowni rzeźbiarza

            Tego dnia odwiedziliśmy pracownię rzeźbiarską p. Henryka Ficka w Rawiczu – Sarnowie przy ulicy Kolejowej.

            Celem wycieczki było poznanie zajęcia artysty – rzeźbiarza oraz związanych z nimi zagadnień. Podczas spotkania mogliśmy obejrzeć rzeźby oraz płaskorzeźby wykonane
w różnych rodzajach drewna, dowiedzieliśmy się również jaka jest różnica między nimi.
Pan H. Ficek opowiedział nam skąd bierze inspiracje do swoich dzieł, jak wyglądają poszczególne etapy pracy nad rzeźbą a także podkreślił, że bez natchnienia nie powstanie żadne dzieło. Podczas wycieczki mieliśmy też okazję obejrzeć pracownię rzeźbiarską, poznać materiały i narzędzia wykorzystywane przy czynnościach rzeźbienia w drewnie. Obserwowaliśmy również rzeźbiarza przy pracy, a także mieliśmy możliwość spróbować swoich sił podczas prób rzeźbienia w kawałku drewna. 

            Wizyta w pracowni rzeźbiarskiej, możliwość przyjrzenia się z bliska prawdziwym eksponatom oraz czynnościom rzeźbiarza i wykorzystywanych przez niego narzędziom bardzo wzbogaciła naszą wiedzę na temat gałęzi sztuki plastycznej jaką jest rzeźba.

 

03.04.2014

Nasze mini – uprawy

 

Wiemy już co i jak z tymi uprawami, więc najwyższy czas samemu coś zasiać. W tym celu każdy z nas przygotował tabliczkę z obrazkiem rośliny, nasypał ziemi do pojemnika i najważniejsze – zasiał własnoręcznie wybrane nasionko. Zostało nam już tylko jedno: cierpliwie czekać, aż wykiełkują.

 

02.04.2014

Zwiedzamy uprawy szklarniowe w gospodarstwie rolnym państwa Szponików

 

Dziś odwiedziliśmy gospodarstwo należące do rodziców naszego kolegi – państwa Szponików przy ulicy Wiatracznej 47. Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z wyglądem szklarni i tuneli foliowych oraz zagadnień związanych z uprawą roślin.

Mieliśmy możliwość przyjrzeć się szklarni, poznać sposób dostarczania do niej ciepła, obejrzeć rozmieszczenie doniczek ze sadzonkami pomidorów i ogórków na stołach oraz poznać sposób ich nawadniania przy użyciu specjalnych zraszaczy. W tunelach foliowych przyglądaliśmy się zraszaniu rosnących tam warzyw; dowiedzieliśmy się też w jaki sposób do zraszaczy dostarczana jest woda, a także skąd wiadomo, że warzywa są wystarczająco nawodnione. Mieliśmy również okazję przyjrzeć się częściom konstrukcyjnym przygotowanym do budowy tunelu foliowego; dowiedzieliśmy się też jak długo trwa jego budowa. Oprócz tego oglądaliśmy maszyny i sprzęty wykorzystywane do czynności związanych z uprawą i pielęgnacją warzyw

 

01.04.2014

Co się dzieje wiosną na działce?

 

Żeby odpowiedzieć na to pytanie wybraliśmy się na pobliskie ogródki działkowe. Obserwowaliśmy tu czynności wykonywanie prze działkowców, podziwialiśmy wiosenne kwiaty oraz kwitnące drzewa owocowe. Naszą uwagę przykuła jednak działka, na której została wypalona trawa.

 

27.03.2014

Odwiedzamy kwiaciarnię

Dziś odwiedziliśmy zakład „Ogrodnictwo – kwiaciarnia. Hądzlik – Starczewski” przy ulicy Kolejowej 30 w Rawiczu.

Celem wycieczki było zwiedzenie pobliskiego punktu usługowo – handlowego, jakim jest kwiaciarnia oraz poznanie charakteru pracy ogrodnika i związanych z nią zagadnień.

Zwiedziliśmy tunel foliowy; dowiedzieliśmy się w jaki sposób dostarczane jest do niego ciepło, obejrzeliśmy rozmieszczenie doniczek ze sadzonkami kwiatów na stołach oraz poznaliśmy sposób ich nawadniania przy użyciu specjalnych mat. Pani kwiaciarka pokazała różne rodzaje doniczek przeznaczone do wysiewu i sadzenia roślin oraz narzędzia wykorzystywane podczas pracy w tunelu foliowym.

W dalszej części wycieczki zwiedziliśmy pomieszczenie kwiaciarni, obejrzeliśmy różne rodzaje kwiatów i inne towary, jakie można tu kupić. Mogliśmy również obejrzeć przybory
i narzędzia oraz elementy dekoracyjne wykorzystywane podczas przygotowywania kwiatów ciętych do sprzedaży.

 

21.03.2014

Żegnamy zimę, witamy wiosnę!

 

Mimo, że tegoroczna zima jakoś szczególnie nie dała nam się we znaki, to i tak żegnamy ją bez żalu. Specjalnie na tę okoliczność przygotowaliśmy wspólnie Marzannę, a następnie przy wesołych okrzykach, piosence i wierszu przepędziliśmy ją z naszej okolicy. Aby tradycji stało się za dość – Marzannę utopiliśmy pod pompą na przedszkolnym podwórku.

 

 

07.03.2014

 

„Kopciuszek” – teatrzyk lalkowy

 

Dziś z zapartym tchem śledziliśmy losy Kopciuszka w trakcie przedstawieniealalkowego. Wszystkich widzów zachwyciła wróżka.

 

 

 

28.02.2014

 

Balik w przedszkolu

 

 

 

Karnawał trwa w najlepsze, więc i my urządziliśmy bal. Trudno nam było nawzajem rozpoznać się pod wyszukanymi maskami i przebraniami. Czas upływał nam wesoło pośród tańców i konkursów. Hitem tegorocznego baliku był przebój „Bałkanica”.

 

 

 

24.01.2014

 

Dzień Babci i Dziadka

 

 

 

Dziś na nasze zaproszenie do przedszkola przybyły nasze kochane babcie i kochani dziadkowie. Najpiękniej jak tylko umieliśmy wyrecytowaliśmy dla nich wiersze i zaśpiewaliśmy piosenki oraz zatańczyliśmy. Po wręczeniu własnoręcznie wykonanych upominków przyszedł czas na słodki poczęstunek, po którym na wszystkich czekała jeszcze jedna niespodzianka – koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu Agencji Artystyczno – Edukacyjnej ART- TIME.

 

 

 

20.12.2013

 

Przedszkolna Wigilia

 

 

 

W tym dniu w gronie kolegów, koleżanek oraz nauczycieli dzieliliśmy się opłatkiem oraz składaliśmy sobie nawzajem życzenia. Następnie wszyscy zasiedliśmy do uroczystego obiadu i podwieczorku.

 

 

 

19.12.2013

 

Spotkanie z Mikołajem

 

 

 

Jak co roku, od rana z utęsknieniem wypatrywaliśmy sań i reniferów z miłym staruszkiem w czerwonym płaszczu, a on tymczasem podjechał pod nasze przedszkole ....samochodem. Nie przeszkodziło nam to jednak w powitaniu go wierszem i piosenką, za co gość odwdzięczył się wspaniałymi podarkami. Do zobaczenia za rok!

 

 

 

17.12.2013

 

Ozdabiamy pierniczki

 

 

 

Upieczone wczoraj pierniczki dziś dekorowaliśmy kolorowymi lukrami i posypkami. Wyszły naprawdę pięknie.

 

 

 

16.12.2013

 

Pieczenie pierników

 

 

 

Pieczenie pierników, to nasza małą tradycja. Każdy podwinął rękawy i ochoczo zabrał się do pracy: wałkowanie i wykrawanie szło nam naprawdę bardzo sprawnie.

 

 

 

06.12.2013

 

Ubieramy choinkę

 

 

 

W Mikołajkowy ranek wspólnie ubieramy choinkę w naszej sali. Mikołajowi chyba podobała się nasza wspólna praca, bo każdego z nas obdarował słodkościami w pięknej czerwonej czapeczce.

 

 

 

05.12.2013]

 

Spotkanie z górnikiem

 

 

 

Na nasze zaproszenie do siedziby placówki przybył emerytowany górnik z kopalni miedzi KGHM w Lubinie pan Tadeusz Andrzejewski. Pani górnik w bardzo ciekawy sposób opowiedział przedszkolakom o pracy górnika oraz o pełnionych przez siebie obowiązkach w kopalni miedzi, pokazał różne atrybuty górnicze (szabelkę, czako, galowy mundur), wyjaśnił znaczenie barw znajdujących się na górniczych emblematach, wyjaśnił do czego wykorzystywania jest miedź, a także opowiedział o zagrożeniach i niebezpieczeństwach związanych z pracą w kopalni. W bardzo interesujący i przystępny dla dzieci sposób odpowiadał na zadawane pytania.

 

 

 

29.11.2013

 

Poznajemy tradycje andrzejkowe

 

 

 

Dziś od rana trwały przygotowania do wróżb i zabaw andrzejkowych. Razem z panią Moniką wykonaliśmy koperty na woskowe wróżby oraz słuchaliśmy opowiadania o andrzejkowych zwyczajach i tradycjach. Później sami braliśmy udział w wesołych wróżbach i zabawach. Ciekawe, czy komuś spełnią się dzisiejsze przepowiednie...

 

 

 

25.11.2013

 

Szyjemy na maszynie

 

 

 

Nasza pani Mirka to człowiek – orkiestra. Nie dość, że sprząta, gotuje to jeszcze potrafi szyć. I to na prawdziwej maszynie. Dziś była tak miła, że pokazał nam jakie cuda potrafi to urządzenie. Z zapartym tchem obserwowaliśmy kolejne ściegi wychodzące spod igły. Każdy z nas mógł też samodzielnie operować pedałem maszyny pod jej czujnym okiem.

 

 

20.11.2013

 

Wysyłamy listy do rodziców

 

 

 

Mamy już znaczki, sklejone koperty, znamy adresy... napisaliśmy też piękne listy za pomocą kredek. Czas więc wrzucić listy do skrzynki!

 

 

 

18.11.2013

 

Zakup znaczków w pobliskim punkcie pocztowym

 

 

 

Dziś każdy z nas samodzielnie kupił znaczek pocztowy. Nikt nie zapomniał magicznych słów, ani pieniążków. W kolejce też staliśmy grzecznie.

 

 

 

04.11.2013

 

Odwiedzamy cmentarz

 

 

Jak co roku w czasie zadumy i refleksji odwiedziliśmy cmentarz parafialny przy ulicy Nowowiejskiego. W ciszy i skupieniu przyglądaliśmy się przystrojonym grobom i czynnościom osób odwiedzających cmentarz. Sami odmówiliśmy modlitwę przy grobie żołnierskim, a pani zapaliła znicz.

 

 

14.10.2013

 

W Dniu Nauczyciela odwiedzamy park

 

 

Dziś wszystkim nauczycielom oraz pracownikom przedszkola złożyliśmy życzenia i wręczyliśmy upominki. Ponieważ pogoda dopisała wybraliśmy się również do Parku przy ulicy Kurpińskiego. Tam zachwycaliśmy się pięknem złotej polskiej jesieni i zebraliśmy mnóstwo kolorowych liści.

 

 

11.10.2013

 

Odwiedzamy aptekę „W Rynku”

 

 

Dziś odwiedziliśmy aptekę „W Rynku” przy ul. Rynek Sarnowski w Rawiczu.

 

            Pani farmaceutka Anna Bartkowiak - Urbańska opowiedziała nam, na czym polega jej praca, oprowadziła po aptece i magazynie, dzięki czemu mogliśmy zobaczyć jak przechowywane i zabezpieczane są leki, a także pokazała pomieszczenia i przybory potrzebne do wykonania niektórych leków. Przyglądaliśmy się także jak obsługiwani są klienci oraz zadawaliśmy aptekarce pytania, na które otrzymaliśmy wyczerpujące odpowiedzi.

 

W trakcie spotkania dowiedzieliśmy się również, że najlepsze witaminy znajdują się
w świeżych owocach i warzywach oraz, że sami nie powinniśmy zażywać żadnych lekarstw.

 

 

 

30.09.2013r.

Dzień Chłopaka

 

grupowe  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W tak uroczystym dniu, koleżanki z naszego Przedszkola odśpiewały nam sto latoraz złożyły życzenia.

Poza tym otrzymaliśmy piękne pamiątkowe książeczki i słodkości.

 

 

yczenia  sto lat

 

 

 

 

19.09.2013

Spotkanie z panem dzielnicowym w przedszkolu

Tego dnia na nasze zaproszenie do przedszkola przybył dzielnicowy – pan aspirant Marek Ostrowski z Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu.

Dzięki spotkaniu przekonaliśmy się jak trudna i odpowiedzialna jest to praca, mogliśmy także przyjrzeć się policyjnemu mundurowi oraz przedmiotom, z których policjanci korzystają w swojej codziennej pracy. Dzięki uprzejmości gościa każdy z nas mógł również zajrzeć do wnętrza policyjnego radiowozu i obejrzeć jego wyposażenie. Pan dzielnicowy
w ciekawy i przystępny sposób odpowiadał na pytania zadawane przez dzieci. Sam sprawdzał ich wiedzę z zakresu bezpiecznego poruszania się po drodze poprzez ocenianie odpowiedzi na wylosowane przez dzieci pytania.

 

16.09.2013

Wyjście na skrzyżowanie z DK – 36

Dziś po raz kolejny wyruszamy obserwować ruch drogowy na skrzyżowaniu. Dużo już o nim wiemy, więc sprawdzamy czy wszyscy poruszają się zgodnie z jego przepisami.

 

 

 

 

02.09.2013r

 

Rozpoczęcie Roku Szkolnego

 

 

P1050342  

 

Gr "O" z zestawem "TROPICIELI"

odkrywa scieżki wiedzy

 

Powroty z wakacji

są zawsze ekscytujące :)

  rozpoczie